Perły Sudetów – Góry Stołowe

Pasma górskie tworzące Sudety cechuje niezwykła różnorodność, zarówno jeśli chodzi o krajobrazy, klimat, jak i podłoże geologiczne. Góry Izerskie są najzimniejszym regionem w Polsce, w Karkonoszach za to zawsze wieje wiatr, a nad ziemią unosi się mgła. To w Sudetach znajdują się najstarsze góry w naszym kraju (Sowie) i największa kotlina (Kłodzka). Tutaj wreszcie rozciąga się pasmo jedynych w Europie gór płytowych – Stołowych.

Właśnie specyficzna budowa i rzeźba terenu świadczą o dużej atrakcyjności regionu. Jedyne w swoim rodzaju formy skalne co roku przyciągają tysiące turystów i amatorów górskiej natury.

W Górach Stołowych znajdziemy duży wybór szlaków wycieczkowych z licznie rozmieszczonymi punktami widokowymi. Do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji należą m. in. Szczeliniec Wielki, najwyższy wierzchołek w regionie, Błędne Skały, stanowiące nieomal labirynt z utworzonych przez naturę formacji kamieni, czy Wielkie Torfowisko Batorowskie, czyli ogromny rezerwat położony na terenie Parku Narodowego.

Turystyka funkcjonuje w Górach Stołowych tak latem, jak i zimą. Nikt nie powinien mieć też problemów ze znalezieniem noclegu w dowolnej porze roku – wolne pokoje można zwykle znaleźć w jednym z trzech głównych ośrodków regionu – Kudowie, Dusznikach, czy Polanicy.