Pienińskie rezerwaty przyrody

Właściwie całe Pieniny są jednym wielkim parkiem krajobrazowym. Trzeba o nie dbać i szanować wyruszając na szlaki, ale są tam też miejsca szczególne – rezerwaty zasługujące na uwagę wszystkich turystów, którym nieobca jest miłość do przyrody i którzy kochają odkrywać górskie szlaki – nie tylko te ekstremalne. Takim rezerwatem jest Rezerwat Biała Woda w Jaworkach. Jest to rezerwat krajobrazowy, który chroni dolinę potoku – Biała Woda. Powstał w 1963 r. na powierzchni około 33 hektarów.

 

Przepiękne wychodnie tworzą tam przełom o nazwie Międzyskały. W pobliżu rezerwatu znajduje się pomnik przyrody nieożywionej„Bazaltowa Skała”,która jest jedynym takim okazem w całych Pieninach. To miejsce jest częstym punktem wielu wycieczek turystycznych.
Ciekawy jest też rezerwat Wysokie Skałki. Jest rezerwatem krajobrazowym, założonym w 1961 roku na powierzchni blisko 11 hektarów. Chroniony jest tam szczególnie fragment jedynego w Pieninach, naturalnego boru górnoreglowego. Występują tam niezwykle rzadkie okazy roślin, na przykład powojnik alpejski, czy wawrzynek wilczełyko.